Конкурс, посветен на устойчивото градско развитие
Категория „Отпадъци и рециклиране“
Ася Добруджалиева
Ася Добруджалиева
Ася Добруджалиева е завършила Лесотехнически университет, София, през 1989 г., като лесоинженер със специализация „Опазване на природната среда“. От 1999 г. е магистър „Финанси“ от УНСС, София. В продължение на 18 години е началник на отдел „Опазване на околната среда” в Община Кърджали, а в периода 2002 – 2010 г. е била и изпълнителен директор на Регионалното сдружение на общините за управление на отпадъците „За чисти Родопи“, регион Кърджали. От 2010 г. е мениджър проекти в Habitat Bulgaria. Един от основателите на Асоциацията на еколозите от общините в България през 1993 г. и председател на Управителния съвет на асоциацията от 2003 г. до момента
Евгения Ташева
Евгения Ташева
Евгения е завършила магистратура по Науки и политики за околната среда в Университет Вахенинген, Нидерландия. Като част от екипа „Нулеви отпадъци” на Екологично сдружение „За Земята“, тя е сред авторите на редица анализи на състава на битовите отпадъци у нас. През последните няколко години координира кампанията за въвеждане на депозитна система за опаковки от напитки в България, а от тази година работи с община Благоевград за разгръщане на разделното събиране на биоотпадъци.
Вдъхновяват я растящият брой хора, които неуморно осъществяват решения за по-малко отпадъци у нас и по света: от кметове и заместник-кметове до учители, родители, деца и други дейни личности.
Стремежът й е всички — бизнес, граждани, политици, да знаят откъде идват и къде отиват отпадъците им и какво е нужно да направим, за да живеем (почти) без боклук.
Симона Стилянова
Симона Стилянова
Симона е автор на блога за устойчив начин на живот – Zero Waste Sofia, картата „Чешмите в България” и съосновател на компанията „Основа“, която помага на бизнеса да се развива в синхрон с хората и околната среда. От 2021 г. е посланик на Европейския климатичен пакт в България. Сред темите, по които работи са климатичните промени, свръхконсумацията и производството, замърсяването с пластмаса за еднократна употреба и подвеждащите „зелени практики” greenwashing. Част от списъка на иноваторите в сферата на климата за Централна и Източна Европа от Ashoka Global и EIT Climate KIC CEE и Forbes 30 под 30 България.
Категория „Устойчива мобилност“
Даниел Попов
Даниел Попов
Даниел Попов е част от екипа на ЕС „За Земята“ както и национален координатор на CEE Bankwatch Network. Той работи за предотвратяване на негативни ефекти върху околната среда основно по транспортните проекти за автомагистрала Струма и проектите за навигация по р. Дунав. Като член на Информационен и учебен център по екология бе избран да представлява екологичната неправителствена общност в Комитета за наблюдение на ОП Транспорт 2007-2013 и в работната група по разработването на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020. Като член на ЕС „За Земята“ участва в тематична работна група по програмирането на ОП „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
От 2021 г. е член на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
Виктор Чаушев
Виктор Чаушев
Виктор Чаушев е завършил СУ „Св. Кл. Охридски“. Експерт в областта на организацията и управлението на обществения транспорт. Бил е експерт към Комисията по транспорт в СОС. Автор на предложения, становища и доклади. Участвал в екип, разработил нова организация на обществения транспорт в гр. Добрич. Председател на Сдружение „Градски транспорт и инфраструктура“. През 2022 г. участва в екип, преработил на транспортните проекти в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). От 2022 г. до август 2024 г. – съветник на министъра на транспорта и съобщенията с ресор „Координация и изпълнение на ПВУ“.
Георги Стефанов
Георги Стефанов
Георги Стефанов е в челните редици на европейските и международните проекти за изменение на климата, опазване на околната среда и енергетика. Неговият богат опит включва над 25 години ръководене на иновативни НПО проекти в България и региона. 13 години е ръководил програмата за климат и енергия в българския офис на WWF, част от офиса на WWF за Централна и Източна Европа.
Г. Стефанов е сред основателите на Българската коалиция за действие за климата – неформален съюз на граждани, НПО, бизнес, медии и академични среди за справяне с предизвикателствата на климатичните промени в България. Той е гост-лектор в Софийски университет и Нов български университет, като води няколко курса по устойчиво развитие и изменение на климата.
Категория „Енергия и емисии“
Д-р Драгомир Цанев
Д-р Драгомир Цанев
Д-р Драгомир Цанев е изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и упълномощен представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия. Координатор на редица международни научно-изследователски проекти по програмите Хоризонт 2020, LIFE и EUKI, член на експертната група на ИКЕ на ООН по енергийна ефективност и на научния борд на Международна конференция „Пасивна къща“. Автор на серия от публикации и лектор в редица международни конференции в областта на политиките за устойчиво енергийно развитие, принципите на пасивните и почти нулево-енергийни сгради, обученията за енергийна ефективност и ВЕИ и общинското енергийно планиране.
Ивайло Алексиев
Ивайло Алексиев
Ивайло Алексиев е изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) от 2013 година. Той е заемал ръководни и мениджърски длъжности в областта на енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, инвеститорски контрол, поддръжка и експлоатация на технически системи и др. Бил е председател на управителния съвет на „Камара на енергийните одитори” и председател на управителния съвет на „Стопанска камара – Добрич”.
Към момента, освен изпълнителен директор на АУЕР е и председател на Управителния съвет на Фонд енергийна ефективност и възобновяеми източници на енергия. Говори английски, немски и руски език.
Румяна Боянова
Румяна Боянова
Иконимист и еколог, работи в екип „Енергия и климат”. Личните й и професионални интереси са в сферата на опазването на чистотата на въздуха, климатичните промени, превенцията на замърсяването на водите и опазването на биоразнообрзието.
Вдъхновява се от природата, от истинската храна и от хората, които вярват в успеха на своите каузи и не се отказват от търсенето на решения.
Вярва, че чистотата на околната среда и разнообразието на живота на планетата са най-големите ценности, които човечеството притежава. Хората сме едно неразделно цяло с природата и грижейки се за доброто й се грижим за качеството на собствения си живот – това е и нейната лична и професионална мисия.