Конкурс, посветен на устойчивото градско развитие
Шест български общини, отличени в конкурса ЕКООБЩИНА 2024, взеха участие в четиридневно работно посещение в Париж от 2-ри до 5-ти декември 2024 год. Заместник-кметовете на наградените общини в категориите „Устойчива мобилност“, „Отпадъци и рециклиране“ и „Енергия и емисии“, имаха възможност да посетят иновативни екологични обекти и да се запознаят с френски експерти и представители на изпълнителната власт на местно ниво. Част от делегацията беше и Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Сградата „Морланд“ – Парижки пример за съчетаване на социална и екологична отговорност

На 2-ри декември 2024 г., българската делегация посети мултифункционалния обект „Морланд“ – забележителна „сграда-квартал“, която представя иновативен подход към съвременния градски живот. Със своите 16 етажа, сградата може да приюти няколко хиляди души като съчетава хостел, социални жилища, магазини, офиси, петзвезден хотел, споделено пространство за работа, тераса и басейн. Освен това, обектът разполага с 4000 м² зелени площи, от които 2800 м² са посветени на градското земедeлие. Растенията са посадени вертикално с цел да се увеличи обработваемата площ и да се намали разходът на вода. Проектът „Морланд“ е пример за съчетаване на социална и екологична отговорност, като създава едно общо пространство, където хора с различен социален статус, могат да живеят, работят и взаимодействат, с грижа за природата и устойчивото развитие.
Амбициозният план „Велосипеден транспорт“ на община Париж
След посещението на първия обект, делегацията присъства на вдъхновяваща презентация в Парижката община, посветена на амбициозната политика на града за развитие на велосипедния тарнспорт. Презентацията, представена от архитект Кончета Сангриголи (Concetta Sangrigoli) и Натали Даклон (Nathalie Daclon), представител на програма „Велосипеден транспорт-Париж 2021-2026″, подчерта впечатляващите резултати, постигнати от община Париж през последните години, в популяризирането на велосипедите като предпочитан и устойчив начин на транспорт. Между 2001 г. и 2018 г., придвижванията с велосипед в Парижки регион са нараснали забележително със 175%, а тези с кола са намалели с почти 25 %. Напредъкът продължава и през последните години – само между 2021 г. и 2022 г., придвижванията с велосипед са нараснали с още 18,6%. Тези резултати са постигнати благодарение на План „Велосипеден транспорт“, разработен и изпълняван от Парижката община за периода 2021–2026 г. С общ бюджет от 250 млн. евро, планът се фокусира върху създаването на удобна и безопасна инфраструктура за велосипедистите, насърчаването на активното използване на този вид транспорт и намаляването на автомобилния трафик в града. Тази презентация предизвика особен интерес от страна на делегацията ЕКООБЩИНА поради скорошните опити на град София да развие своята велосипедна инфраструктура.
Посещение на обекта за третиране на отпадъците SIVOM

На 3-ти декември 2024 г., делегацията беше посрещната от Микаел Дамиати, кмет на град Крон, Давид Надо, директор на SIVOM, и Ги Жофроа, председател на SIVOM и кмет на Комб-ла-Вил (Combs-la-Ville), за посещението на SIVOM – обект за метанизация и третиране на отпадъци, който се намира в община Варен Жарси (Varennes-Jarcy), в Парижки регион. SIVOM се отличава с изключителни резултати в устойчивото третиране на отпадъците и има дългогодишен опит в управлението на органичните отпадъци, като започва да развива компостирането от 1973 г., а метанизацията от 2003 г. Благодарение на процеса на метанизация, обектът произвежда над 7 милиона kWh електроенергия годишно – количество, което е еквивалентно на годишното потребление на електроенергия на 6300 жители. Освен за производство на електроенергия, SIVOM използва биологичните отпадъци за създаване на висококачествен компост. През 2022 г. обектът произвежда 24 000 тона компост, който е бил продаден на земеделци. Въпросите на българската делегация по време на това посещение бяха многобройни и задълбочени.
Посещение на геотермален кладенец във Вилньов-Сен-Жорж
В същия ден, лауреатите ЕКООБЩИНА посетиха друг обект за производство на енергия, а именно геотермалната инсталация в град Вилньов-Сен-Жорж (Villeneuve-Saint-Georges) в Парижки регион. Бяхме посрещнати от Филип Годен (Philippe Gaudin), кмет на Вилньов-Сен-Жорж, а Микаел Дамиати, кмет на Крон, се присъедини към нас.

Благодарение на инсталацията са били произведени над 55 000 MWh чиста енергия през 2022 г., а всяка година, над 5000 домакинства в общината се отопляват от геотермалната енергия. Този начин на отопление значително спомага за намаляването на въглеродните емисии – между 2,5 и 5 тона по-малко отделен въглероден диоксид годищно. Освен екологичните ползи, проектът има и значителни икономически и финансови предимства. Разходите за отопление за домакинствата са намалени със 70%. Геотермалната инсталация във Вилньов-Сен-Жорж е пример за успешна интегриране на възобновяема енергия в градската среда, допринасяйки както за устойчивото развитие, така и за повишаване на качеството на живот на гражданите. Обменът с бългаската делегация беше богат и ползотворен, поради изключителният потенциал на България в развитието на този тип чиста енергия.
Възобновяема енергия и цифрови технологии: SIPPEREC като водещ съюз за устойчивото развитие на Парижките предградия

На 4-ти декември, българската делегация посети SIPPEREC (Междуобщински съюз за енергетика и комуникационни мрежи на Парижките предградия). Бернар Генаса (Bernard Ghenassa), заместник-кмет на Пюто и заместник-председател на SIPPEREC, и Грегоар Фуркад (Grégoire Fourcade), заместник-директор на SIPPEREC, ни запознаха с дейността и ключовите функции на съюза, което даде възможност за вдъхновяващ обмен на опит с лауреатите ЕКООБЩИНА. SIPPEREC, основан през 1924 г., има за цел да подпомага общините в областта на енергетиката и цифровите технологии, като предлага услуги, които улесняват техническото изпълнение на проектите и оптимизирането на разходите. Съюзът се стреми да осигури еднаква степен на модернизация на общините и да увеличи дела на възобновяемите енергийни източници. SIPPEREC е 1-вият производител на възобновяема енергия в Парижки регион и произвежда 5% от националното потребление на електроенергия. Той управлява 105 слънчеви електроцентрали и допринася за отоплението на над 650 000 домакинства чрез геотермална енергия. Тази дейност го утвърждава като ключов партньор за устойчивото развитие на общините в региона.
Успехът на Парижката агенция за климата в обновяването на Парижките сгради

След това посещение, бяхме посрещнати от Карин Бидар, изпълнителен директор на Парижката агенция за климата (ПАК), която ни представи дейността на агенцията. ПАК работи в тясно сътрудничество с Парижката община за ускоряване на екологичния преход в столицата и околните райони. Основният фокус на проектите на агенцията е насърчаването на обновяването на сградите с цел повишаване на тяхната енергийна ефективност. Това съответства на амбициозните цели на Парижката община: до 2050 г., 100% от вече съществуващите сгради в Париж да бъдат обновени и 100% от новите сгради в Париж да бъдат нисковъглеродни и енергоспестяващи. Тази тема набира популярност благодарение на платформата „CoachPro“, създадена от ПАК през 2013 г. Тя предоставя цялостна подкрепа в устойчивото енергийно обновяване на сградите. През 2024 г., над 20 000 етажни собствености са се регистрирали на платформата.
Заключителна среща на посещението в Посолството на България във Франция

Работното посещение завърши успешно с официален прием, организиран по покана на Н. Пр. Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция. Събитието се състоя в Българското посолство във Франция и на него присъства и Жак Мартин, кмет на град Ножен-сюр-Марн (Nogent-sur-Marne) и председател на SIPPEREC. Събитието се превърна в платформа за обмен на опит и идеи, като даде нов импулс на двустранното сътрудничество между България и Франция.