Конкурс, посветен на устойчивото градско развитие
Това стана ясно от семинара „ЕКООБЩИНА” на тема „Кръгова икономика: как да направим отпадъците полезни за нашите градове?”
Даниела Димитрова, директор на Регионално депо за неопасни отпадъци – Габрово разясни, че на територията на община Габрово има изградена инфраструктура още от 2015 г. за разделянето на отпадъка на суха и мокра фракция. Община Габрово може да се похвали с нещо иновативно за България – реализирането на проекта за депозитна система, допълни още тя.
На семинара присъства и Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в община Благоевград. Тя поясни, че по оперативна програма „Околна среда“ (2014-2020) са финансирани анаеробни инсталации за биоразградими отпадъци – Благоевград, Бургас и Русе, като отбеляза, че засега Бургас е най-напред в тази инициатива, тъй като има разделно събиране от домакинства, заведения за обществено хранене и образователни институции.
Френския опит по пътя към кръговата икономика сподели Франк Льодюк, който е председател на асоциация „Енергия Франция – България“. В презентацията, която той представи, бе посочено, че метанизацията допринася за борбата с изменението на климата чрез производството на възобновяема енергия и намаляването на използването на изкопаеми горива.
Семинарът завърши с презентация на Евгения Ташева, координатор „Нулеви отпадъци“ в екологично сдружение „За Земята“. Кръговост е нивото на връщане на вече използвани материали в икономиката. За България този процент е под 5, средно за Европейския съюз е 11,5%, а първенецът е Нидерландия с 27,5%. Това отбеляза тя, като подчерта, че вече се постигат добри резултати при събирането на текстил.
Конкурсът „ЕКООБЩИНА” удължава срока за подаване на кандидатури до 11-ти ноември 2024 г. Всички общини в България могат да кандидатстват като попълнят конкурсния формуляр и го подадат по имейл на contact@ecoobshtina.bg до 11-ти ноември, 18:00 часа най-късно.
Конкурсът „ЕКООБЩИНА” има за цел да отличи усилията на българските общини за подобряване качеството на живот чрез насърчаване на устойчивото градско развитие в 3 категории:
- Отпадъци и рециклиране;
- Устойчива мобилност и;
- Енергия и емисии.
Конкурсът е разделен за общини с население под и над 40 000 жители.
Формуляри за кандидатстване в различните категории.
Презентации
Управление на отпадъците – възможности и решения. Опитът на Община Габрово
Даниела Димитрова, директор на Регионално депо за неопасни отпадъци – Габрово
Анаеробна инсталация за третиране на биоразградими отпадъци на регион Благоевград
Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в община Благоевград
Метанизацията в служба на енергийния и земеделския преход
Франк Льодюк, председател на асоциация „Енергия Франция – България“
Кръгова икономика на местно ниво
Евгения Ташева, координатор „Нулеви отпадъци“ в екологично сдружение „За Земята“