Унгерсхайм - еко музей

Унгерсхайм: бивш миньорски град в енергиен преход

Унгерсхайм - еко музей
Унгерсайм

Име на града: Унгерсхайм, регион Гранд Ест

Площ: 13,51 km2

Население: 2 422 (2020 г.)

Гъстота: 179,3 жители/km2

Годишен бюджет за 2022 г.  – няма налична информация. 

Оперативни приходи и разходи за 2021 г.:

Приход – 2 221 650 евро
Разход – 1 617 000 евро

Кратко изложение на постиженията

Унгерсхайм е бивш миньорски град в региона на Елзас, но днес е и пример за град, който си поставя сериозни амбиции по отношение на зеления преход. През 2011 г. градът се обявява за „Град в преход“ – част от Движение „Преход”, мрежа от градове с устойчива икономическа система. 

В периода 2005 г. – 2019 г. Унгерсхайм успява да намали емисиите на парникови газове в града с 600 тона годишно. Това идва ръка за ръка със спестяване от повече от 150 000 евро, без увеличение на данъците. 

Един от основните двигатели на тези промени е кметът Жан-Клод Менш, бивш миньор, който в продължение на 35 г. работи в мините. Той управлява града от 1989 г., като се радва на подкрепата на местната общност в социалната, икономическа и енергийна трансформация на града. В основата на зеления преход на града е думата автономност, като има няколко водещи цели: чиста храна и производство на храна, намаляване на потреблението на енергия и насърчаването на енергията от възобновяеми енергийни източници, както и повишаване на осведомеността на гражданите за околната среда и включването им в процесите. 

Една от целите на града е да се произвежда толкова енергия, колкото се потребява от общината, домакинствата, промишлеността и сектора на услугите. Това не е лесно, особено предвид заявката за достигане на енергийна независимост до 2023 г.; цел, която ако не беше енергийната криза в Европа от 2022 г., днес вече щеше да е постигната. 

Идеята е тази цел да бъде постигната чрез овластяване на гражданите и чрез подкрепа за индивидуалните потребители. Жителите на града са подпомогнати от субсидия на стойност 400 евро, за да инвестират в инсталацията на слънчеви панели на покривите си с капацитет около 100-200 киловата. В партньорство със Сдружение за зелена мултиенергия Унгерсхайм (Association multi-énergies vertes d’Ungersheim – AMEVU), общината е картографирала соларния потенциал на покривите в града. Освен това, за да покаже положителните страни от инвестицията на жителите, общината предоставя мобилен модул с фотоволтаичен панел, който показва произведените kWh и реализираните финансови печалби. В допълнение на всичко това общината също така разполага соларни панели върху общински терени, например покривите на общински сгради, като по този начин дава достъп на всички живущи до общинската нисковъглеродна енергийна система. 

Демократизацията и овластяването на гражданите са изключително важни за Менш, който по време на управлението си въвежда съвет с широко участие на гражданите. В него участват около 40 от жителите на Унгерсхайм, а общинският съвет е задължен да им представя предложенията си за града.  

Най-чистата енергия обаче е спестената енергия, затова и се предприемат мерки за намаляване на потреблението. Последните построени къщи, например, са нискоенергийни, а общинските сгради задължително имат енергийни сертификати. Улиците остават тъмни през нощта, за да се пести енергия, а през деня се използват умни инсталации за енергоспестяване. Намаляването на потреблението е довело до спад от 50% на сметките за осветление – от 30 000 евро, сега разходът е 15 000 евро. 

Всичко започва, когато през 1999 г. общината се затруднява да плаща високата сметка за ток на общинския басейн; решението е слънчева енергия и до днес басейнът се затопля чрез соларни панели. Така започва трансформацията на Унгерсхайм, като на района на общината днес има четири фотоволтаични електроцентрали, управлявани от частна компания със средна мощност от 2,5 mWp (mWp показва максималната инсталирана мощност на фотоволтаичната централа). Последния проект, по който се работи, е още една фотоволтаична централа с мощност от 5 mWp.

Източник: The Innovation in Politics Institute

В града освен това има и фотоволтаици на общинските сгради (512 kWp) и е инсталирана е и малка вятърна турбина (20 kWp). Общото производство на електричество е около 17 gW/h годишно – достатъчно да задоволи потреблението в общината. 

Освен промените в енергийния сектор, сред иновациите, въведени от общината, е училищният автобус, който всъщност представлява каруца с кон. Повечето ученици ходят до училище, но за тези в най-отдалечените краища са осигурени няколко каруци с коне, за да научат децата от най-малки как да спестяват емисии по атрактивен начин. Друг ключов момент в града е отношението към храната: например храната в училищната столова се снабдява изцяло от общинската оранжерия с биопродукти. 

Цитати

„Ние сме една от малкото общини, които открито говорят против [АЕЦ] Фесенхайм”. Но ние не само се оплакваме – ние действаме.“ – Жан-Клод Менш, Жан-Клод Менш, кмет на Унгерсхайм

„Екологичният преход е желание да променим нещата, за да спазваме екологичното равновесие, което означава, че не сме над природата – ние сме част от нея. Не претендираме да променим света, но се надяваме да дадем своя принос.“ – Жан-Клод Менш, кмет на Унгерсхайм

„Възприели сме хибриден подход – някъде между новото и старото. Можеш да комбинираш нискотехнологичното с високотехнологичното; едното не бива да изключва другото.” – Кенджи Сакай, отговорен за селскостопанско управление и общински градинар

„Преди живеехме в по-голям град, но решихме да се преместим тук заради всички екологични мерки, които се предприемат в града.” – Летисия Шердинг, жител на града

Източници на повече информация: 

Budget municipal d’Ungersheim, Journal du Net

Dossier Complet, Commune d’Ungersheim, Insee

A Remarkable Day in Ungersheim, a Village in Transition, Resilience

A school bus with hoofs: How one town embraces sustainability, CS Monitor

Jean-Claude Mensch: »Am Anfang musste ich kämpfen«, Baden Online

Le pari d’Ungersheim pour atteindre l’autosuffisance énergétique, La Vie

Une semaine solaire à Ungersheim, un territoire en transition énergétique (video), Greenpeace France

Ungersheim, le village alsacien qui prépare l’après pétrole, Reporterre

Qu’est-ce qu’on attend? (документален филм)

Официална страница на Унгерсхайм

Юнгерсайм – една община в екологичен преход, EcoHub

Споделяне:
error: Content is protected !!