Конкурс, посветен на устойчивото градско развитие

Агломерация
Население: 1,386 милиона души / 2668,4 души / км²
Площ: 538 км²
Бюджет: 969 милиона евро
Община
Население: 522 250 души / 10 910 души / км²
Площ: 47,87 km²
Лугдунум, древен римски полис някогашна столица на цяла Галия е днес Лион – град на светлините, който неизбежно очарова и най-взискателните с уникалната си атмосфера и динамичност. Разположението му на кръстопът във Франция между севера и юга свързващ множество градове го превръща в особено ефективна и привлекателна артерия. Кварталите на този град, който се простира между реките Рона и Сона, разказват многобройни истории; за бунтовете на тъкачите на коприна от Croix Rousse; за участниците във френската съпротива по време на Втората световна война укриващи се из лионските улички или разкази за спасителното покровителство на Дева Мария по времето на Черната чума, което се чества всяка година на празника на светлините. Както туристите, така и местните се наслаждават на приятни разходки из чаровната Плас Белкур, из красивите квартали на стария град или из приветливия парк Тет Дор, считан за „зелените дробове“ на Лион. Не е изненадващо, че с такова историческо и културно богатство повече от 500 хектара от града са включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
Лион е исторически център на френската гастрономия, градът на легендарния шеф Пол Бокюз получил световно признание, но също така и на безброй традиционни ресторанти, които, в стила на класическата френска традиция, предлагат сърдечна обстановка, където с удоволствие ще приключите обяда си с парче пралинова торта.
Като цяло, столицата на Галия се развива днес като град-модел за зелени инициативи, които го превръщат в хубаво място за живеене и в добър пример за следване. Изкушете се и открийте този зелен град на хиляди тайни и изненади!
Силна енергийна политика за противодействие на обективните неблагоприятни обстоятелства
Що се отнася до климатичните промени, Лион се сблъсква още на изходна позиция с повече от една трудности. В следващите години Лион ще бъде един от най-уязвимите френски градове към високите температури и увеличаването на природни бедствия причинени от климатичните промени според изследванията на Drias – Météo France. Сред неблагоприятните предпоставки за града може да отбележим, че 82% от емисиите на парникови газове в Лион през 2022 г. са в резултат от изкопаеми горива. Друг проблем създава рафинерията Feyzin, която е сред 20-те най-големи индустриални замърсители на CO² във Франция. Рафинерията Total също произвежда всяка година газове, равностойни на около 1 милион тона въглероден двуокис. От само себе си се разбира, че размерът на последствията и влиянието им за града на местно и национално ниво придават допълнителна тежест на енергийните и екологични предизвикателства пред града.
Въпреки уязвимостта си към климатичните промени, Лион съвсем не се предава, приема предизвикателството и се изгражда като град-модел предприемайки инициативи, благоприятстващи устойчивото развитие. С територия съставена от 40% зеленина и мрежа за обществен транспорт (TCL) сред най-ефективните и екологични в страната, не е изненадващо, че град Лион успява да се издигне до ранга на 4-ти най-зелен град във Франция според класацията на Обсерваторията на зелените градове през 2023 г. Цифрите са красноречиви и показват 18% намаление на газовите емисии на глава от населението между 2015 г. и 2020 г. Това постижение е признание за видимите усилия на жителите и те би следвало да бъдат задълбочени.
С цел намаляването на общото потребление на енергия и постигането на по-голяма енергийна ефективност, Лион преориентира своята политика за управление на енергията и околната среда и през 2019 г. приема Териториален план за климат, въздух и енергия. Този план определя конкретни цели:
- 43% спад на емисиите на парникови газове в сравнение с 2000 г.;
- 30% спад на потреблението на енергия в сравнение с 2000 г., но също и
- удвояване на възобновяемите енергийни източници на града до 2030 г.
Въпреки че първоначално този проект е приложен от общината, днес той обединява многобройни различни участници: общности, индустриалци, предприятия, компании, асоциации и много други.
7 иновативни и оригинални практики за оптимално използване на енергията
Успешните резултати, които постигна Лион, са пряка последица от неговата успешна енергийна бюджетна стратегия включваща следните тематики, всяка от които се реализира през различни иновативни проекти :
Как да се намали броя на емисиите: на Лион не му липсват идеи!
С цел да се намалят вредните емисии от производството на енергия, Лион реализира успешно две различни инициативи:
- Премията еко-топлина– единодушен успех сред публиката! Лион предоставя финансова помощ на местните власти, бизнеса, проектантите, предприемачите, асоциациите и социалните наемодатели. Тя им дава възможността да инсталират, ако желаят, дървено котелно помещение, термални соларни панели или геотермални системи за отопление и охлаждане. Премията се определя спрямо количеството произведена възобновяема енергия, като по този начин окуражава и прави достъпно инсталирането на екологични устойчиви начини за отопление.
- 100% възобновяема електроенергия: възможно ли е да се постигне? Градът поставя на първо място развитието на възобновяемата електроенергия. Лион вече може да се гордее с победа, която не е за пренебрегване: електричеството, използвано от град Лион за захранване на общински сгради, както и за градско осветление, вече е 100% възобновяемо. Също така 78 училищни групи, 11 детски градини и 5 басейна са изцяло енергийно осигурени чрез възобновяема електроенергия.
Оптимално производство на енергия: Лион си знае работата
Въпросът, който трябва да си зададем е дали произведената енергия е от съществено значение и ако е, дали може да бъде намалена или оптимизирана.
- Прецизна и строга организация: За този елемент е нужно задълбочено изследване, за да се идентифицират точните енергийни нужди на града, да се насочи производството на енергия към приоритетни области и да се намалят нейните излишъци в тези с по-малко значение, когато е възможно. Точно такава е целта на енергийната генерална схема върху която Лион се базира: да се извърши прецизна диагностика и да се предвиди глобалното потребление на Лион между 2019 г. и 2030 г., за да има точен мониторинг и план за напредъка и осъществяването на проекта.
- „По-екологични“ реклами: Потреблението на енергия може да бъде намалено, както направи Лион чрез премахването на всички светещи реклами в метрото от 1 април 2024 г.. Това представляват общо 118 рекламни табели, които ще бъдат заменени с художествени произведения или реклами от рециклирана хартия. Така се постига не само премахването на един енергиен разход, но и намаляването на светлинното замърсяване в града.
- Примерът Конфлюанс – един невероятен еко-квартал: Идеята за енергийна оптимизация се проявява по особено впечатляващ начин в интелигентните сгради Hikari (Хикари) в квартала Confluence (Конфюанс). Всяка фасада на сграда е композирана от слънчеви панели, оборудвани с батерии за съхранение на електричество. Сградата е изпълнена с датчици, които, в реално време, измерват температурата, вентилацията, осветлението и пр. Най-интересното обаче е, че сградата е автономна и е способна да регулира използването на произведената от слънчевите панели еленергия, в зависимост от необходимостта в съответните пространствата. Този квартал е изключителен, защото е единственият в Лион, който произвежда повече енергия отколкото консумира.


Да използваме повторно вместо да разхищаваме: едно дългосрочно решение
Друга важна идея е да се идентифицират тези енергии, които могат да бъдат уловени и върнати, за да могат да бъдат употребени повторно възможно най- пълноценно. Някои специфични производства на топлинна енергия могат да бъдат преразпределени и частично да захранват други отоплителни и електрически мрежи.
- По-качествено управление на отпадъците, за да ни е топло през зимата: В Лион е особено интересен примерът на инсталациите за изгаряне. Организацията за Енергийна Обработка и Възстановяване в Rillieux-la-Pape оползотворява 40% от битовите отпадъци на агломерацията, като ги преработва, за да се създаде енергия. Тази енергия обезпечава отоплението на над 12 000 домове и осигурява ел. енергия за близо 10 000.
- Образцово и полезно управление на отпадъчните води или “с един куршум – два заека” Лион обръща също така голямо внимание на пречистването на отпадъчните води. Този процес на разграждане на органичната материя е не само ползотворен за пречистването на водите, но дава и възможност да бъде произведен метан, който след това е инжектиран отново в газовата мрежа.
Остава ли още място за напредък на Лион в енергийно отношение?
Някои от ключовите мерки не са високо ценени от всички жителите. Такъв е случаят с намаляването на максималната скорост до 30 км/ч в центъра, което има за цел да ограничи емисиите на CO². Друг пример са новите цени за паркиране, които дават предимство на електрическите и хибридните превозни средства за сметка на термичните, както и на тежкотоварните МПС с тегло над един тон и половина.
Предприемат се и редица други инициативи, които подчертават амбицията на Лион да задълбочи усилията си още повече. Пример за това е проектът за засаждане на 3 до 5 хектара „градски гори“, с цел да се намалят горещините и да се абсорбира по-голямо количество CO² в града. Значението на тази инициатива, която все още е в процес на завършване, ще бъде осезаема и изключително полезна поради очакваните летни горещини.
Въпреки трудностите, резултатите от енергийната политика на Лион остават впечатляващи и образцови. Това уникално политическо преориентиране на град с толкова голямо национално влияние, илюстрира силното ангажиране към екологичния преход на общината. Постижението на Лион поддържа оптимистичната перспектива за бъдещото екологично развитие на града, като същевременно оставя място за други инициативи, които да бъдат извършени в близко бъдеще.
Източници:
https://blogs.grandlyon.com/plan-climat/rejoignez-nous/prime-ecochaleur
https://www.grandlyon.com/metropole/energie
https://www.leprogres.fr/transport/2024/04/01/les-ecrans-publicitaires-quittent-le-metro-lyonnais