Площ: 555.6 кв.км

Население: 59 557 души

Гъстота на населението: 107 жители / кв.км

Приход от такса „битови отпадъци“ за 2022 г.  бюджет 2020: 4,9 милиона лева 

Данни за отпадъците

– Общо количество образувани битови отпадъци в тонове: 17655 тона за 2021 г.

– Норма на натрупване в килограми на жител за година: 330 кг/ жител за 2021 г.

– Разделно събрани битови отпадъци (в тонове и като процент от общо образуваните битови отпадъци): 34%

– Остатъчни отпадъци (предназначени за изгаряне или депониране, т.е. всички нерециклирани, некомпостирани, неизползвани повторно отпадъци) в килограми на жител за година: 220 кг / жител за 2021 г. 

Кратко изложение на постиженията

Системата за разделно събиране на Габрово е по-различна от тази в другите общини в страната с отличителният кафяв контейнер за биоотпадъци. Заедно с него видовете кофи за отпадъци в Габрово стават общо четири: 2 за опаковки (жълт за пластмаса, хартия и метал и зелен за стъкло), един оранжев за рециклируеми хартиени, пластмасови и метални отпадъци, които не са опаковки, и накрая – кафявият за хранителни, градински и други биоразградими отпадъци. Освен контейнерите от 2019 г. за разделното събиране се грижи и общински мобилен пункт, който приема широка гама отпадъци:  пластмаси, хартия, метал, стъкло, текстил, готварска мазнина, батерии, излезли от употреба дребни електрически уреди, лекарства с изтекъл срок на годност, флакони и опаковки от препарати. Пунктът работи по установен график, както и след безплатна заявка по телефона, а екологични предметни награди очакват най-дейните участници.

От самото му откриване габровското депо е сред най-бавно запълващите се депа за неопасни битови отпадъци в България, благодарение на постоянните усилияна екипа специалисти в общината и в общинското предприятие, стопанисващо депото, да се търсят нови възможности за разделяне и полезна последваща употреба на отпадъците. Освен сепарираща инсталация, депото разполага и с площадка за компостиране, където разделно събраните биоотпадъци се преработват до компост, както и площадка за едрогабаритни отпадъци.

Габрово е първата община в България, въвела разделно събиране на принципа „суха-мокра“ фракция. Тъй като биоразградимите отпадъци представляват най-голям дял (66% според стр. 26 от общинската програма за управление на отпадъците) от генерираните в община Габрово битови отпадъци, логична първа стъпка към намаляване на количеството депонирани отпадъци е да се отделят тези влажни и бързо гниещи отпадъци. За целта редом до жълтите контейнери, както и в детските градини, училищата и голяма част от заведенията общината поставя кафяви съдове за кухненски отпадъци, окосена трева, утайки от кафе, костилки от плодове, отпадъци от пазари, клони и храсти, салфетки, кухненска хартия и други биоразградими отпадъци, които, след раздробяване и пресяване, подлежат на компостиране. Задължително е растителните и хранителните продукти трябва да са напълно чисти от други отпадъци като стъкло и пластмаса. 

Община Габрово насърчава и компостирането у дома – с цел още по-изразен екологичен ефект поради спестени разходи за транспорт и преработване в къщите с дворове в града и многобройните села в общината, като снабядява желаещите с отделен контейнер за шума, слама, сено и други растителни отпадъци, както и ръководство за компостиране. Освен това в началото на 2022 г. са оформени четири зони за споделено компостиране: в двора на детска градина и училище, в жилищен район и в близост до хотел в курортен комплекс. По този начин екипът на общината получава ценна информация за това как по-ефективно да организира по-нататъшното разгръщане на системата за домашно или споделено компостиране на място. 

В крайна сметка за депониране отиват отпадъците, които не могат да бъдат рециклирани, използвани повторно или компостирани. Със специализирана техника те се пресоват и запръстяват, за да се намали обемът им, както и рискът от възникване на пожари. 

Неизползваемите, непоправимите и нерециклируемите едрогабаритни отпадъци като строителни материали, мебели и други се депонират на специално отделена зона от депото. Дървесината се отделя и използва отново от мебелните производители в района. В Габрово има и 11 контейнера за текстилни отпадъци. За всеки отпадък е дадена ясна информация на сайта на общината.

https://chisto.gabrovo.bg/otpadatsi/

Сред най-новаторските добри практики, които община Габрово изпробва е депозитната система, приложена в два различни случая. Първият са двете машини за обратно връщане на пластмасови бутилки и метални кенчета, които заработиха през месец април 2022 г. Както и с мобилния пункт, общината използва подхода на наградите и игровизацията: машините издават талон с броя и вида предадени опаковки, които се равняват на определени брой точки, а точките се превръщат в екологични награди – предмети за многократна употреба и ваучери за отстъпки. Опитът е изключително успешен и предизвика трайно високо участие от местните жители, които само за първите 7 месеца са предали 234 934 броя опаковки.

Второто приложение на депозитна система беше по време на Узана Фест през 2023 г.. В рамките на събитието всички гости и участници имаха възможност да ползват чаша срещу депозит, а в замяна да получават отстъпки от зоната за хранене. Потребителите на депозитната система можеха да избират дали да върнат чашата и да получат депозита си обратно или да задържат чашата като спомен от фестивала. Функционирането на депозитната система беше обезпечено от екип на Община Габрово и с подкрепата на екологично сдружение За Земята, Българска фондация Биоразнообразие и компания Zera.

Източници и допълнителна информация:

Правила за разделяне на битовите отпадъци

Ръководство за компостиране в pdf формат.  

Споделяне:
error: Content is protected !!